X
GO

Co je normální růst

Tělesný růst je nejcitlivějším dlouhodobým ukazatelem dětského zdraví. Z tohoto důvodu váš lékař pravidelně měří výšku a tělesnou hmotnost vašeho dítěte. Pokud se začne růst vašeho dítěte proti normálním dětem jeho věku a pohlaví zpomalovat, může to být varovné znamení, že vaše dítě má nebo se u něj rozvíjí závažný zdravotní problém. I nadměrný růst může být někdy projevem závažné zdravotní poruchy.

 

Faktory ovlivňující růst

 • nitroděložní vývoj, porodní komplikace
 • stav výživy (chronická podvýživa narušuje růst a vývoj)
 • zdravotní stav dítěte (dlouhodobá onemocnění, častá nemocnost)
 • psychický stav dítěte (dlouhodobé odloučení, psychické strádání)
 • hormonální faktory (růstový hormon, hormony štítné žlázy, hormony nadledvin, pohlavní hormony)
 • růstové ploténky dlouhých kostí, jejich schopnost zajistit normální růst kostí do délky
 • socioekonomický stav rodiny

Jak bude Vaše dítě pravděpodobně vysoké?

Dívka
Chlapec
 

růstová kalkulačka

Zjistěte, jak roste Vaše dítě v porovnání se svými vrstevníky - graf růstu

sablona

X
Dívka
Chlapec
 

Fáze normálního růstu

Většina novorozenců měří 48 – 53 cm a má průměrnou tělesnou hmotnost 3 - 3,8 kg. Po narození se postupně rozvíjejí tři fáze růstu - kojenecký a batolecí věk, střední dětství a puberta - které mají různé způsoby regulace růstu. V první fázi, během prvních tří let života, kdy je růst dítěte nejrychlejší.

Během druhé fáze se růst dítěte zpomaluje. Ve třetí fázi, během puberty, se opět přechodně urychlí. V průběhu třetí fáze nastává vrchol růstu, který se nazývá pubertální růstový výšvih a který u dívek obvykle vrcholí okolo 13. roku věku a u chlapců kolem 14 let.

FÁZE I FÁZE II FÁZE III
Od narození do 3 let / Velmi rychlý růst Od 3 let do začátku puberty / Pomalejší růst Puberta / Rychlý růst
Během první fáze děti vyrostou průměrně o 43 cm Průměrně děti vyrostou o 5 - 6 cm za rok Dospívající průměrně vyrostou o 7 - 9 za rok
 • 1. rok: +25 - 30 cm
 • 2. rok: +12 cm
 • 3. rok: +8 cm
Během poslední části druhé fáze růst opět zpomaluje Meziroční růst vrcholí během růstového sprintu ve fázi III.
 • Chlapci vyrostou o 20 - 24 cm
 • Dívky vyrostou o 17 - 20 cm

Rychlost růstu

Rychlost růstu svého dítěte můžete kontrolovat pomocí tabulek růstu nebo snadněji podle růstových grafů. Váš dětský lékař to bude dělat také pomocí pravidelného sledování výšky a tělesné hmotnosti vašeho dítěte při jednotlivých preventivních prohlídkách. Ty probíhají často v prvním roce života, poté v 18 měsících, ve 3 letech a při každých dalších lichých narozeninách dítěte. Tato měření se zaznamenávají do růstového grafu.

Růst je ovlivněn mnoha faktory. Růst také probíhá trochu jinak u dívek a jinak u chlapců. Liší se také růst v různých zemích a v různých etnických skupinách.9

Růstové křivky jsou důležité, protože ukazují rychlost růstu vašeho dítěte. Růstová křivka umožní porovnání vašeho dítěte s rozmezím růstových křivek jiných dětí. Růst je normální, když je růstová křivka podobná křivce 94 % ostatních dětí a nevybožuje z pásma mezi 3. a 97. Percentilem, ve kterém roste 94 % dětí stejného pohlaví. Toto rozmezí je na příkladu růstové křivky u dívek znázorněno bíle. Růstová křivka mimo toto rozmezí nebo změna v růstu vašeho dítěte je signálem, že vaše dítě může mít poruchu růstu.

Normální růstu

Tělesný růst končí po pubertě, u dívek obvykle mezi 14. – 15. rokem a u chlapců mezi 15. – 17. rokem. Brzy poté dosáhne vaše dítě své konečné tělesné výšky, se kterou bude procházet svým dospělostým životem. Můžete se znovu podívat na růstovou tabulku, abyste zjistili, jaké je pravděpodobné rozmezí konečné tělesné výšky pro vaše dítě.

Konečná tělesná výška je u 94 % dívek 159 – 179 cm (střední výška, „medián“ neboli 50. percentil je 163 cm), u 94 % chlapců 167 – 193 cm (střední výška je 180 cm).

Pro odhad cílové výšky vašeho dítěte v dospělosti můžete použít jednoduchý vzorec založený na výšce každého z rodičů – vezměte průměr výšky obou rodičů a přidejte 6,5 cm u chlapců a uberte 6,5 cm u dívek. Myslete na to, že nejvýznamnějším faktorem pro odhad budoucí výšky jedince jsou dědičné vlivy, ale tělesnou výšku svého dítěte v dospělosti může ovlivnit řada dalších faktorů (výživa, zdravotní stav, psychosociální stav). Pomocí tohoto vzorce lze odhadnout očekávanou dospělou výšku.

Výpočet cílové výšky v dospělosti

Pro syny
(výška otce + výška matky)2
 + 6,5 cm ± 8,5 cm
Pro dcery
(výška otce + výška matky)2
 - 6,5 cm ± 8,5 cm

9. Thomas,P., Peabody,J., Turnier,V., & Clark,R.H. A new look at intrauterine growth and the impact of race, altitude, and gender. Pediatrics 106, E21 (2000)