X
GO

Otázky a odpovědi

Na koho se obrátit?

Máte-li pochybnosti o přiměřeném růstu Vašeho dítěte, obraťte se na svého praktického dětského lékaře. Provede základní vyšetření a v případě potřeby vás odešle  k vyšetření dětským endokrinologem.

Růstový hormon

Proč chybí a jak to zjistit?

Protože máš v těle málo růstového hormonu. Hormon je látka, která něco v těle řídí a růstový se jmenuje proto, že řídí a podporuje tělesný růst. Tvoří se v dolní části mozku, která se jmenuje podvěsek mozkový. Když je v těle růstového hormonu málo, pak především rostou pomalu kosti, zejména kosti končetin v oblastech, které se nazývají růstové štěrbiny. Proto rosteš pomalu hlavně do výšky.
Protože se ho tvoří málo v tvém podvěsku mozkovém, který je poškozený. Mohl jsi se s tím již narodit a tvůj podvěsek mozkový je příliš malý nebo má chybnou stavbu. Mohlo dojít k porušení podvěsku při těžkém porodu. Také úrazy hlavy, záněty mozku a nádory mohou způsobit, že je růstového hormonu málo.
Nejdříve je třeba dokázat, zda je rychlost tvého růstu pomalejší ve srovnání se stejně starými dětmi. Co je to rychlost růstu? To znamená, kolik centimetrů vyrosteš za určitou dobu, například za 1 rok. Zda je to dost nebo málo, to najdeš v tabulkách růstu dětí. Tyto tabulky jsou ve Zdravotním a očkovacím průkazu dítěte a také je můžeš dostat v ordinaci.
Tvá paní doktorka nebo tvůj pan doktor tě určitě v ordinaci nebo v nemocnici pečlivě vyšetřili, aby zjistili, proč pomalu rosteš, Mezi vyšetření patří i zkoušky, které zjistí, zda máš dostatek růstového hormonu. některá vyšetření vůbec nebolí a necítíš je, to je například rentgen ruky a magnetická rezonance hlavy. Některá vyšetření včetně vyšetření růstového hormonu se neobejdou bez nepříjemných odběrů krve. Ale ty to jistě vydržíš, protože jsi statečný a výš, že jinak nedostatek růstového hormonu nejde prokázat.

Komu pomůže a komu ne?

Malý vzrůst může mít různé příčiny. Proto ne každému podávání růstového hormonu pomůže. Často jsou děti malého vzrůstu, protože jsou malé postavy jejich rodiče. Menší rodiče mívají menší děti a vyšší rodiče vyšší děti. To je v pořádku, stejně jako to, že některé zdravé děti rostou v dětství pomaleji a později na počátku dospělosti doženou svou výškou ostatní. Některé děti se mohou narodit malé, protože mají nemoci kostí, chrupavek a vaziva. Tvá paní doktorka nebo pan doktor ti vysvětlí, že i jiné nemoci, např. štítné žlázy, nadledvin, střev, krve, ledvin, jater a mozku mohou zpomalovat růst. V takových případech ti podávání růstového hormonu nepomůže.
Podávání růstového hormonu pomůže řadě tvých malých kamarádů lépe růst. Nejvíce pomůže zlepšit růst těm, kteří mají růstového hormonu málo. Růst se podáváním růstového hormonu zlepší i u dětí, které si sice růstový hormon sami tvoří, ale pro normální růst ho potřebují ještě více v nadbytku. Jsou to děti, které se narodily moc malé a během prvních dvou let života růstovou ztrátu nezačaly dohánět a také děti s vrozenými onemocněními, které se jmenují: Turnerův syndrom, Prader – Willi syndrom a děti s těžce nemocnými ledvinami.

Jak ho správně podávat?

Jasně. Má stejnou stavbu a stejný účinek jako opravdový růstový hormon člověka. Není vyroben v jeho těle, ale v továrně podle vzoru lidského růstového hormonu z buněk způsobem, kterému se říká genetické inženýrství. Výroba není jednoduchá a proto je růstový hormon drahý. Ale neboj, pro tebe ho zaplatí zdravotní pojišťovna a ne tvoji rodiče.

Ne není. Růstový hormon se podává do podkoží dávkovačem – perem s jehličkou. S perem tě naučí zacházet v ordinaci, je to jednoduché. A nemusíš se vůbec bát, to podání jehličkou nebude ani trochu bolet. Jehlička je jednak velmi jemná a pak ji ani neuvidíš – je úplně schovaná uvnitř pera po celou dobu podání.

Možnosti aplikace růstového hormonu jsou pomocí:

  • mechanického pera
  • bezjehlového pera
  • elektronického aplikátoru

Jak se změřit a co dál dělat?

Správné měření tělesné výšky je velmi důležité a stejně tak i pečlivé zakreslení naměřené výšky do grafu. Co je to růstový graf? Růstový graf nám ukazuje, kolik dívky a chlapci v určitém věku měří. Každý může podle růstového grafu zjistit, zda správně či nesprávně roste. Ty můžeš s pomocí rodičů správným měřením své výšky a jejím pravidelným zakreslováním do růstového grafu sledovat výsledky podávání růstového hormonu. Sám uvidíš, jak rosteš a jak se tvá výška zlepšuje ve srovnání s ostatními stejně starými dětmi. O růstový graf můžeš požádat v ordinaci, to už víš. Také požádej, aby ti sestřička nebo paní doktorka či pan doktor poradili, jak si máš správně měřit tělesnou výšku (denní doba, správný postoj, pomůcky a záznamy měření).

Ano, dodržuj pravidelnou životosprávu, všestranně sportuj, ale také odpočívej a spi. Dlouhotrvající přetížení tvého organismu může růstu škodit. Tvá výživa by měla být zdravá s dostatkem bílkovin a vitaminů. A pamatuj na řádné podávání růstového hormonu. Pravidelně docházej na kontroly do své ordinace – obvykle jednou za tři měsíce.

Ano, léčba růstovým hormonem je bezpečná. To potvrzují zkušenosti s několika desítkami tisíc léčených růstovým hormonem na světě po dobu mnoha let. Zdravotní problémy spojené s podáváním růstového hormonu jsou velmi vzácné. Zeptej se své paní doktorky nebo pana doktora, kteří při pravidelných kontrolách sledují nejen tvůj růst, ale i včas zjistí komplikace v jejich počátcích. Při jakýchkoliv pochybnostech a podezřeních, že by tvé zdravotní problémy mohly souviset s podáváním růstového hormonu, okamžitě informuj svého lékaře i v době mezi pravidelnými kontrolami.

Otázky a odpovědi